Nowe technologie pomocne diabetykom
Przedstawiamy kilka polskich nowoczesnych technologii, które mogą pomóc diabetykom. Czy kiedyś będzie możliwe zrezygnowanie z bolesnych ukłuć, zastrzyków i rygorystycznego pilnowania diety?
Diabetycy nie mają łatwego życia. Do perfekcji muszą opanować obliczanie dawek insuliny, wymienników węglowodanowych, indeksu glikemicznego produktów spożywczych, a konieczność regularnych i częstych kontroli poziomu glikemii potrafi być bardzo męcząca. Jakie nowe technologie wspierające cukrzyków rozwijane są przez polskich innowatorów?
Aplikacje ułatwiające kontrolę zdrowia
Obok zwykłych, ogólnodostępnych aplikacji smartfonowych do zbierania informacji o zdrowiu, dostępne są specjalistyczne programy, współpracujące z glukometrami oraz systemami medycznymi. Należą do nich aplikacje takie jak te tworzone przez Diabdis. Zbierają wyniki z glukometru, przedstawiają je w formie wygodnego i przejrzystego raportu, który może być udostępniany on-line lekarzowi lub opiekunowi. Aplikacje umożliwiają prowadzenie elektronicznego dzienniczka glikemii, kalkulator WW, układanie diety czy znakowanie posiłków. Są przydane w praktyce lekarza, dietetyka i dla pacjenta.
Nieinwazyjne badanie cukru
Do codzienności należą smartbandy i smartwatche mierzące tętno, wysycenie krwi tlenem, aktywność fizyczną, jakość snu i ogólne samopoczucie. Niestety pomiar glikemii nadal musi być wykonywany metodą inwazyjną poprzez pobranie kropli krwi. Technologia pozwalająca nieinwazyjnie mierzyć poziom glikemii diametralnie poprawiłaby komfort życia diabetyków.
Nad takim urządzeniem pracują m.in. absolwenci Politechniki Wrocławskiej. Projekt GlucoActive ma być bezinwazyjnym glukometrem w formie zegarka, wykorzystującym metody optyczne i spektrofotometryczne. Urządzenie jest obecnie w fazie testów.
Big Data i sztuczna inteligencja
Wielkie zbiory danych i analizująca je sztuczna inteligencja to obiecujące narzędzia wsparcia osób cierpiących na choroby przewlekłe. Mogą pozwolić między innymi na wczesne wykrywanie chorób na podstawie zmian w zachowaniach użytkowników oraz przewidywać zachowania niekorzystne dla danego pacjenta. W Polsce jedną z firm zajmujących się analizą danych Big Data oraz wykorzystaniem SI w leczeniu diabetyków jest DiabetesLab.
Sztuczna trzustka
Sztuczna trzustka jest prawdopodobnie najbardziej wyczekiwaną technologią wśród diabetyków. Do tej pory pojawiło się kilka innowacyjnych rozwiązań i pomysłów, ale póki co nie udało się wyprodukować prawdziwej sztucznej trzustki, która wyeliminuje konieczność pomiaru poziomu glikemii i podawania insuliny. Niemniej jednak jednym z obiecujących pomysłów jest bioniczna trzustka zbudowana z żywych komórek i elementów biologicznych. To ogromny sukces Polaków, ponieważ jako pierwszym na świecie udało się stworzyć sztuczną trzustkę wraz z naczyniami krwionośnymi. Prace rozpoczęły się w 2017 roku, a w 2019 roku udało się wytworzyć bioniczny organ, który wydrukowano w technice 3D. Obecnie trwają badania na myszach. W polskim projekcie bierze udział 6 dużych ośrodków, których przedstawicielem jest Fundacja Badań i Rozwoju Nauki.
Każdego dnia powstają nowe medyczne start-upy oraz fascynujące pomysły, które mają szansę przerodzić się w prototypy technologii, a następnie w technologie użytkowe poprawiające komfort życia diabetyków. Każde takie odkrycie to szansa dla cukrzyków, których w samej tylko Polsce jest prawie 3 miliony.
Jerzy A. Kozłowski dla Innomedbook.pl