Telemedycyna zwiększy efektywność służby zdrowia
System ochrony zdrowia wymaga zmian, które odciążą personel medyczny. SOR-y, przychodnie i poradnie są przepełnione, a pacjenci nieraz muszą czekać wiele miesięcy na wizytę u specjalisty. Pojawiają się liczne pomysły jak wesprzeć lekarzy i zmniejszyć kolejki, lecz praktyka pokazuje, że nie jest to łatwe. Pomocne mogą się okazać startupy medyczne, zajmujące się technologiami z zakresu telemedycyny. Co wiemy na ich temat?
Leczenie na odległość to przyszłość medycyny
Telemedycyna, leczenie oraz porady na odległość bez konieczności fizycznego spotkania pomiędzy lekarzem i pacjentem to ogólnoświatowy trend, który najlepiej jest widoczny w krajach takich jak np. USA. Tam rozwiązania telemedyczne zapewniają oszczędności i podnoszą jakość leczenia pacjentów, ale i u nas powoli zmieniają działanie systemu ochrony zdrowia. Polskie firmy mają realną szansę zmiany wizerunku opieki medycznej, poprawę wydajności pracy lekarzy oraz komfortu i jakości leczenia. Znaczna część polskich startupów koncentruje się wokół telemedycyny i polepszenia obsługi pacjenta.
Oto kilka interesujących projektów przydatnych w stawianiu diagnozy, wspomagających zdalne konsultacje i wspierających leczenie na odległość.
Doktor-Medi (Symptomate) lepszy niż doktor Google
Doktora Google’a zna każdy. I każdy – w mniejszym lub większym zakresie – wyszukiwał kiedyś informacje o swoim stanie zdrowia i dolegliwościach. Niestety wyszukiwanie w ten sposób obarczone jest dużym ryzykiem błędu. Symptomate jest alternatywą – medycznym asystentem, który na podstawie fachowego wywiadu, może pomóc w ocenie zdrowia i skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Nie może zastąpić wizyty lekarskiej, ale może skierować do odpowiedniego miejsca, dzięki czemu pacjent uniknie wycieczek od lekarza do lekarza. System rozwijany jest przez firmę Infermedica.
iWound – zdalna konsultacja ran i skaleczeń
Przykładem ciekawego, zrealizowanego pomysłu jest iWound. To system telemedyczny służący do zdalnej obserwacji procesu gojenia ran. Po opatrzeniu rany w placówce zdrowia (poradni chirurgicznej, oddziale ratunkowym, oddziale chirurgii itd.) pacjent otrzymuje kontakt do konsultanta i możliwość zdalnej weryfikacji procesu gojenia się rany, dzięki czemu nie musi fizycznie przychodzić na okresowe kontrole. Program jest dziełem firmy Polmedi.
Qneuro – pomoc dla chorych na padaczkę
Osobom chorującym na padaczkę z pomocą przychodzi firma Enquant i system Qneuro do diagnozowania, monitorowania, prowadzenia terapii i konsultacji dla osób chorych na padaczkę. To rozwiązanie udostępniające urządzenia diagnostyczne do badań wykonywanych samodzielnie w domu. System ma zapewniać komunikację pomiędzy pacjentem a lekarzem oraz konsultantem medycznym. Chory otrzyma szybką e-poradę bez konieczności każdorazowej wizyty w poradni lub szpitalu. Będzie to duże ułatwienie zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów cierpiących na częste, nawracające epizody padaczki. System obecnie jest w fazie testowej.
Inne przykłady ciekawych projektów wykorzystujące technologie telemedyczne
- Heartbeatekg – mobilne urządzenie do wykonywania EKG w warunkach pozaszpitalnych.
- Mobireh – platforma zdalnego wsparcia rehabilitacji pourazowej, pooperacyjnej, związanej z chorobami narządu ruchu itd.
- Exolimgs – orteza usprawniająca osoby z niepełnosprawnością stawów kończyn dolnych.
- Pregnabit – urządzenie mobilne dla lekarzy umożliwiające monitorowanie akcji serca płodu.
- Sidly Care – system telemedyczny, umożliwiający zdalny monitoring parametrów życiowych.
Prawdopodobnie każdego dnia w głowach przedsiębiorczych polskich naukowców i inżynierów powstają nowe pomysły na to, w jaki sposób odmienić świat medycyny. Większość z nich pozostaje na etapie planów, część jednak przechodzi do fazy startupów, prototypów i gotowych produktów, które wspierają pracę lekarzy, pozwalają ich odciążyć i zmniejszyć kolejki w szpitalach, a przez to poprawić dostęp do fachowej pomocy medycznej.
Jerzy A. Kozłowski dla Innomedbook.pl